בחודש אפריל נערך יום עיון לאנשי מקצוע, רופאים, עו"ס, ואחיות, שבמרכזו הדילמות של הזקן ובני משפחתו בבחירת המסגרת המתאימה להמשך חייו. ביום העיון לקחו חלק כ- 50 אנשי מקצוע, לצערנו פחות ממה שציפינו. במהלך יום העיון ניתנו הרצאות מקצועיות ע"י אנשי מקצוע מתחום הגריאטריה, שמרגשים במיוחד היו דווקא הדברים שהושמעו מפי בת של אחת הדיירות שדברה על הקושי של אמה לעבור לבית מוגן, ואח"כ להכניס עובדת צמודה. בגילוי לב וברגישות שיתפה אותנו הבת על במצוקה, וברגישות שלה ובעומס הרגשי והפיזי בלהיות גם אישה עובדת, גם בת, גם אישה לבעלה וגם אמא לילדים.

2

השחקנית ליה קניג במונולוג הומוריסטי, ארה התייחסות פטרונית של ילדים להורה זקן. בהמשך התקיים דיון מקצועי שהונחה ע"י כתבת הטלוויזיה סיון רהב מאיר, בו הציגה דילמה של מי החיים האלה. את היום פתחה תמר אשל, דיירת הבית, במניעים האישיים שלה לעבור לדיור מוגן, וגם על ימיו הראשונים של הבית, כאשר תמר, אליהו לנקין ז"ל ופינו גינזבורג, (בעלה של אמי) הקימו את הבית והטביעו בו את חותמם ואת יחודו.

התרשמותו של ד"ר אלכס גפנוביץ – מומחה לרפואה גריאטרית:
בהרצאה של יולי גת, יועצת בכירה ומרצה באוניברסיטת תל אביב, העוסקת בהקמת פרויקטים למגורים לאוכלוסייה המבוגרת בכל העולם הוצגו בצורה יוצאת מן הכלל דוגמאות של פרוייקטים בכל העולם עם ניתוח כלכלי של הנושא.
יועצת משפטית של משרד הבריאות, שהיא בעצמה בת של דיירת במקום, שיתפה אותנו בהתלבטויות הקשות המלוות משפחות לפני ההחלטה לבחור בדיור מוגן, ובשביעות הרצון מן המסגרת של דיור מוגן לאחר מכן.
היבטים רפואיים ופילוסופים הוצגו לעומק בהרצאה של פרופ' זוננבליק
אני מדבר על נאום הפתיחה של חברת כנסת לשעבר תמר אשל, שסיפרה על היסטוריה של הקמת נופי ירושלים על התלבטויות ומכשולים בדרך; על קושי בהחלטה אישית שלה לעבור לדיור מוגן ועל חיים מלאי אנרגיה ופעילות רב תחומית שהיא מנהלת במקום.

מונולוג של השחקנית ליה קינג הפך ל-10 דקות את אולם הכנס לבמת תיאטרון.
אם חשבתי לפני כן שדיור מוגן זה מקום מועדף לאוכלוסייה מבוגרת, השתתפות ביום העיון רק חיזקה את דעתי. ויש לי כמה המלצות לאנשים השוקלים לעבור לדיור מוגן וגם לאנשי צוות שממליצים על זה למטופלים.
ודבר אחרון מאוד חשוב – לעבור לדיור מוגן בזמן, בבריאות טובה כדי ליהנות מהחברה מפעילות אינטנסיבית במקום.
אני רוצה להודות לצוות נופי ירושלים על הארגון – יום עיון מקצועי מעניין ומוצלח.

סיון רהב מאיר, מנחת הפאנל: "כנכדה לשתי סבתות פעילות היה לי חשוב לשמוע על האופציות השונות. נהניתי מהשילוב בין אנשי מקצוע לבין הסיפורים מהשטח של מי שבאמת חיים בתוך מסגרות כאלה, והרגשתי ששמנו על השולחן דילמות רבות, שלפעמים שוכחים מהן או 'לא נעים' לדבר עליהן. יצאתי עם חומר למחשבה בתחום החשוב הזה של היחס לגיל השלישי, והיחס שלו אל עצמו, ואני מקווה שגם הקהל". תודה לשי, לחנה העו"ס של המחלקה הסיעודית שעמלו בהכנת יום זה.
תודה למלון שלום שתרם את הכיבוד, לבנק הפועלים שתרם 3,000 ₪,
ל"אתנית" חברת הביטוח שלנו שתרמה 1,000 ₪ ולחברת מט"ב.

1