ב"ה

30/12/2016

 

לצוות המחלקה הסיעודית נופי ירושלים

 

אמי, מרים מרקוס, ז"ל, התגוררה במחלקה הסיעודית כשנה וחצי, עד שהלכה לעולמה בערב ראש השנה התשע"ז.

במהלך התקופה ביקרתי אותה מדי יום ביומו וזכיתי לראות אתכם בעבודתכם הברוכה.

ההחלטה לעזוב את הבית והמעבר למסגרת מוסדית- טובה ככל שתהיה- היא החלטה קשה.

ב"נופי ירושלים", האווירה הביתית, היחס האישי והרגישות לדיירים מצד כל אנשי הצוות- רופאים, אחיות, מטפלים ומטפלות, פיזיותרפיסטים, מרפאות בעיסוק, עובדות התעסוקה, העובדים במטבח- תרמו רבות להסתגלותה של אמי למקום ולאיכות חייה עד ימי האחרונים.

אני עצמי, בהיותי רופאה העובדת בתחום הגריאטריה, מודעת לאתגרים ולקשיים הכרוכים באיתור צוות מתאים, מקצועי ואמפתי לעבודה במסגרת כזאת ואני יכולה להעיד שהצוות של "נופי ירושלים" נדיר בשילוב היכולות האלה.

מבחינה מקצועית רמת הטיפול היתה גבוהה מאד, החל בטיפול הרפואי שנדרש לאיזון העדין של מצבה הבריאותי, והמשך בכך שלאורך כל התקופה, למעט ביקורים ספורים בחדר המיון, היא לא נזקקה לאשפוז ולא לקתה במחלות זיהומיות, מה שמשקף את הרמה הגבוהה של הטיפול והסיעוד תוך כדי הקפדה על מניעת זיהומים.

מבחינה אנושית, היחס האישי בטיפול הסיעודי היומיומי, ההקשבה וההיענות לבקשות, הפעילויות החברתיות והתרבותיות, האווירה הטובה במחלקה וההתחשבות בהעדפות האישיות לגבי האוכל ושגרת השינה, תרמו לאיכות חייה של אמי ולשמירה על האוטונומיה שלה, ככל שניתן.

ואולי החשוב מכל, אציין את הערכתי לעובדה שאפשרו לה לסיים את חייה בבית האבות ולהימנע מאשפוז למרות ההחמרה ההדרגתית במצבה הבריאותי לקראת סוף התקופה, מצב שכמובן מצריך התמודדות רגשית ומקצועית של הצוות עם סיטואציות לא פשוטות, לרבות יחסם הרגיש להשפעת אירועי סוף החיים על הדיירים האחרים.

אמי, שעצמה הייתה ממייסדי תחום העבודה הסוציאלית הגריאטרית בישראל וממניחי החזון לתחום, נהגה להגיד בימי שהותה במקום, שהתנסותה שם הייתה לה מעניינת מבחינה מקצועית והעידה שהיא למדה רבות על מה שחשוב לאדם הזקן כשבריאותו מתערערת ובלשונה "אמנם בשנות עבודתי הייתי באלף ישיבות צוות, אבל יש דברים שלמדתי רק כשהגעתי להיזקק בעצמי למסגרת.."

וברוח דומה, ככל הנוגע לי עצמי, למרות כל הכאב אני יכולה להעיד על ההזדמנות שניתנה לי ללמוד מעבר לגבולות ניסיוני המקצועי על הרגשות והקשיים של בני משפחה שנוסף על שגרת עיסוקיהם הרגילה מבקרים אצל יקיריהם מדי יום ביומו, וכן שזכיתי להכיר את משפחת "נופי ירושלים"- הן אנשי הצוות והן הדיירים האחרים ובני משפחותיהם- שעם חלקם אני שומרת על קשר עד היום.

בברכה ובהוקרה,

אסתר-לי מרקוס

SKMBTC22017011211100page-001